12 Ocak 2016 Salı

Hayvan Çiftliği | George Orwell


İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. 

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. 


Alt başlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

George Orwell'in 1984 ve Hayvan çiftliği kült eserlerdenmiş. Okumayanı dövüyorlarmış. Bu iki eseri okuyalı çok olmadı. Şimdiye kadar nasıl okumadın diyebilirsiniz. Evet okumadım yapacak bir şey yok. Keşke daha önce okusaydım diyorum ama.

Aslında bu kitap zamansız. Yazar sadece Sovyet Rusya'yı anlatmış ama başka zamanlara, kişilere yorumlanabilir.

"Bütün Hayvanlar Eşittir." sözü bir süre sonra "Bütün hayvanlar eşittir, Bazıları daha eşittir." e dönecek. Her zaman öyle olmaz mı zaten. Başta herkese iyi davranırlar, objektif yaklaşırlar, adaletten bahsederler ama zaman geçtikçe gücün verdiği rehavet, kibir, küstahlık ile her şey kendilerinin isteğine göre değişir, objektiflik subjektifliğe kayar, adalette yanlılık başlar. 

Yazık...

Kitap hakkında fazla bahsetmeye gerek duymuyorum her şeyi anlatıyor zaten arka kapak yazısı. Bu kitabı okuyun mutlaka.

Puanım: 4/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder